banner banner banner banner banner banner banner banner banner banner
Best Country Music
6:00pm - 7:00pm
Best Country Music

Make An E-Quest

Contact Me

Infinite Menus, Copyright 2006, OpenCube Inc. All Rights Reserved.

                                            

Contact Us Today for Advertising Opportunities Both Web and On-Air!
Welcome to KBestMedia.com !
Request a Song Online or by Calling 263-KBST (5278)
KBest Media is Locally Owned and Operated!
When There's Smoke on the Mountain or Clouds in the Air, K-Best News Is There!
KBST Sports


Last week, both the Lady Steers and Steers Track and Field Teams are the District 5-4A District Champions! Overall Big Spring High School claimed 10 1st place titles in 10 individual events, and 3 relays.

 

Varsity Results are as follows:

 

**Lady Steers - Varsity Results**
Alyssa Pullins – 1st in Pole Vault

Keila Yanez – 1st in Discus

Jha’Niah Johnson – 3rd in Discus

Kailey Mathews – 1st in Long Jump, 1st in 100m Dash

Kayleigh Penny – 5th in Long Jump

Chloe Bustamante – 6th in 3200m Run, 5th in 1600m Run

4x100 – 1st Place (Alex Enriquez, Amozoneaq Green, Jada Vanderbilt, Kailey Mathews)

Elisabeth Jones – 1st in 800m Run, 1st in 400m Dash

Falicity Calderon – 2nd in 800m Run

Olivia Bancroft – 6th in 800m Run

Amozoneaq Green – 2nd in 100m Hurdles

Kayleigh Muniz – 6th in 100m Hurdles

Alex Enriquez – 6th in 100m Dash

4x200m Relay – 1st Place (Logan Terrazas, Amozoneaq Green, Alex Enriquez, Kyla Mathews)

Makenzie Rodriques – 3rd in 400m Dash

Kyleigh Mathews – 6th in 400m Dash

Cylei Burton – 4th in 300m Hurdles

Kyla Mathews – 1st in 200m Dash

Logan Terrazas – 5th in 200m Dash, 3rd in High Jump

4x400m Relay – 2nd Place (Kyla Mathews, Elisabeth Jones, Falicity Calderon, Makenzie Rodriques)

Jacqueline Belew – 4th in High Jump

Trinity Galloway – 6th in High Jump

Aissa Cervantes – 2nd in Shot Put

Keila Yanez – 4th in Shot Put

Luxie Evans – 5th in Triple Jump

 

** Steers Varsity Boys Results ** 
Justin Blackwell – 6th Shot Put 39’02.50”

Dusty Chavez – 3rd 800m 2:06.72

Jeremiah Cooley – 2nd High Jump 6’02”, 2nd Long Jump 21’05.50”, 2nd 110HH 16.14

Damian Franco – 5th 400m

AJ Gonzales – 1st Discus ?123’05” – 2nd Shot Put 45’05”

DeQourian Gordon – 2nd Triple Jump 41’09.50”

Quemarian Lewis – 4th Triple Jump 39’ 07”, 5th Long Jump 19’05”, 5th 200m

Cooper Miller – 2nd 1600m 4:38.31, 3rd 3200m 10:54.21

Roman Perez – 1st 800m 2:04.58, 3rd 1600m 4:49.27, 2nd 3200m 10:19.46

Rodriguez, Gene – 2nd 400m

Saldana, Eugene – 4th 800m 2:07.47

Kyler Seymore – 1st High Jump

Zachory Shook – 4th 100m 11.37, 6th 200m

4X100m Relay 2nd 43.65 – Shook, Rodriguez, Alec Espinosa, CJ Harris

4X200m Relay 3rd 1:32.30 – Cooley, Lewis, Franco, Harris

4X400m Relay 1st 3:27.86 – Rodriguez, Franco, Chavez, Harris

Team Total – 1st 177pts.

 

**JV Lady Steers Results**

Abewi Delgado – 4th in Discus

Savanna Zarraga – 4th in Long Jump, 3rd in 200m Dash

Brianna Lopez – 4th in 3200m Run

Bella Marquez – 5th in 3200m Run, 5th in 1600m Run

Piper Pekrul – 3rd in 800m Run, 5th in 400m Dash

Mya Blanco – 4th in 800m Run, 4th in 1600m Run

Maryjane Herrera – 5th in 800m Run, 6th in 1600m Run

Zoey Castillo – 3rd in 100m Hurdles, 3rd in 300m Hurdles

Xilanae Walker – 5th in 100m Hurdles

Sherlyn Ortega – 2nd in 100m Dash, 2nd in High Jump

Shawntreonia Washington – 4th in 100m Dash

4x200m Relay – 3rd Place (Janae Caldwell, Savanna Zarraga, Heather Salgado, Makenna Valle)

Heather Salgado – 6th in 400m Dash

Makenna Valle – 1st in 200m Dash

Janae Caldwell – 2nd in 200m Dash

4x400m Relay – 2nd Place (Piper Pekrul, Heather Salgado, Ryen Terrazas, Makenna Valle)

Ryen Terrazas – 1st in High Jump

Madison Kuykendall – 6th in Shot Put

 

**JV Steers Results**
Aaron Carson – 2nd 400m 57.32, 2nd 800m 2:14.86
Augustine DeLaSantos – 3rd 1600m 5:13.54, 4th 3200m 11:52.53
Sa’Quan Fizer – 2nd High Jump 5’04”, 3rd Long Jump 18’05.50, 4th 100m 11.81
Isaiah Johnson 3rd 100m 11.77
Jabez, Jones – 1st 400m 53.38, 1st 800m 2:14.31
X’Zavier Knox – 5th 200m 25.60
Isaiah Martinez – 2nd 1600m 5:12.49, 3rd 3200m 11:45.15
Marco Rios – 3rd Discus 101’08”
Isaiah Rodriguez 2nd Shot Put 36’09.50”
Kaegen Mitchell – 2nd 300m IH 44.36
Ortiz, Vincent – 2nd 200m 24.25
Kenny Richardson 4th 200m 25.15,
Othon Villaloboes – 1st 1600m 5:05.14, 1st 3200m 11:32.92
Brandon Zarraga – 2nd 100m 11.69
4X200m Relay 1st 1:36.54 – Ortiz, Zarraga, Ethan Cortez, Richardson
4X400m Relay 2nd 3:40.85 – Cortez, Jones, Richardson, Carson
Team Total – 1st 188pts.

Hide Comments



 



LISTEN ONLINE





LinkedUpRadio Envisionwise Web Services