banner banner banner banner banner banner banner banner banner banner
Whitney Allen - 7pm-mid Whitney Allen - 7pm-mid
7:00pm - 11:59pm
Whitney Allen

Make An E-Quest

Contact Me

My Blog

Infinite Menus, Copyright 2006, OpenCube Inc. All Rights Reserved.
 

 

 
Contact Us Today for Advertising Opportunities Both Web and On-Air!
Welcome to KBestMedia.com !
Request a Song Online or by Calling 263-KBST (5278)
KBest Media is Locally Owned and Operated!
When There's Smoke on the Mountain or Clouds in the Air, K-Best News Is There!
KBST Sports


The Varsity Lady Steers Track and Field team placed 6th at the 2018 Area 4-A District 5, 6 Track Meet that was held on Wednesday, April 18th, at Wylie High School. The Men's Varsity Track and Field team placed 2nd.

Congratulations to everyone who participated!! #SteerNation

4/18/18 Team and Individual Results for Big Spring from Area Meet are listed below.

Women's Varsity Team:
The 4 x 400 Relay team of Anissa Ramsey, Falicity Calderon, Samantha Solis, and Mackenzie Rodriques placed 4th with a combined time of 4:18.37.

Lindsey Brooks placed 6th in the 200 M Dash with a time of 26.32.

Alssa Cervantes placed 5th in shot put with a distance of 32'-11 1/4".

Carlie Roberts placed 1st in Discus with a distance of 127'-3" and is also a Regional Qualifier.

Keila Yanez placed 6th in Discus with a distance of 94'-11".

Ajanique Wells placed 1st in High Jump with a height of 5'-2", and Logan Terrazas placed 4th with a height of 4"-10". Both are Regional Qualifiers.

Men's Varsity Team
Cooper Miller placed 2nd in 3200 M Run with a time of 10:49.20. He also placed 2nd in the 1600 M Run with a time of 4:45.41. Regional Qualifier in both events.

John Ibanez placed 3rd in 110 M Hurdles with a time of 15.79. He also placed 3rd in 300 M Hurdles with a time of 42.83. Regional Qualifier in both events.

The 4 x 100 Relay team of Caleb Caldwell, DJ Molina, Alec Espinosa, and Jeremiah Cooley placed 5th with a combined time of 43.81.

The 4 x 200 Relay team of Zachory Shook, DJ Molina, Alec Espinosa, and Caleb Caldwell had a combined time of 1:31.44 and placed 3rd. Regional Qualifiers in this event.

Aaron Martinez placed 1st in the 800 M Run with a time of 2:00.89. He also placed 1st in the 400 M Dash with a time of 50.40. Regional Qualifiers in both events.

The 4 x 400 Relay team of Gene Rodriguez, Alec Espinosa, Caleb Caldwell, and Aaron Martinez placed 1st with a combined time of 3:26:09. Regional Qualifiers for this event.

Jeremiah Cooley placed 2nd in Long Jump with a distance of 22'-4 1/2". Regional Qualifier.

AJ Gonzales placed 1st in Shot Put with a distance of 48'-6", and also placed 1st in Discus with a distance of 147'-6". Regional Qualifier in both events.

 
 

 

Hide Comments


LISTEN ONLINE

 


t To You By
 

 

LinkedUpRadio Envisionwise Web Services